Transportation in London… / Londra’da Ulaşım…

Transportation in London… / Londra’da Ulaşım…

Transportation in London…

The main source of public transport in London revolves around the Underground trains known as the Tube. In the United Kingdom world’s first underground railway opened in 1863 and still continues strongly as a part of our everyday life. We strongly recommend that you plan your journey in advance, there is a chance of your train getting delayed or cancelled due to accidents or signal loss. You can check the alternative route for your journey. Bare in your mind that you don’t need to press the button to open doors, but pay attention: you have to in DLR and trains! Additionally, wait until those who are leaving the train, before you get on. Sometimes tubes stations are closed at midnight, so make sure before you go out check the for the alternative routes.

The second main source of public transport in London revolves around the buses. Buses mainly used for short distance travelling around the London. There are night buses operated in London and 24-hour buses. Additionally, people from around the world see these red buses as a tourists attraction and you probably have seen many photographs of London with the red bus, red telephone booth and red post box that symbolise the London.

Another common source of public transport in London is Trains, that mainly used for London distance travelling, for example from Zone 1 to Zone 6. It’s always better and quicker way to travel long distance with direct trains because you won’t be able to go zone 1 to 6 without change on tubes and buses. Also some of these places underground stations not existed.

Another alternative way to travel in London is River Services but there a limited spaced you can travel using river buses.

You cannot pay your transport fare with cash, you can only pay your fare by using an Oyster card, a Travelcard or with a contactless payment card. Also, now you are able to pay with the Apple Pay and Android pay on your mobile phones.

Londra’da Ulaşım…

Londra’daki toplu taşıma araçlarının ana kaynağı TUBE olarak bilinen Yeraltı trenlerinin etrafında dönmektedir. Birleşik Krallık’ta dünyanın ilk yeraltı demiryolu 1863’te açıldı ve hala gündelik hayatımızın bir parçası olarak güçlü bir şekilde devam ediyor. Yolculuğunuzu önceden planlamanızı öneririz, kazalardan veya sinyal kaybı nedeniyle treninizin gecikmeli veya iptal olma ihtimaline karşı. Yolculuğunuz için alternatif rotayı kontrol edebilirsiniz. Aklınızda bulunsun, kapıları açmak için düğmeye basmanız gerekmez, ancak dikkat edin: DLR’ye ve trenlerde basmanız gerekir! Buna ek olarak, trenden ayrılan insanları ayrılana kadar bekleyin. Bazı Tube istasyonları gece yarısı kapanır, bu nedenle çıkış yapmadan önce alternatif güzergahları kontrol edin.

Londra’daki toplu taşıma araçlarının ikinci ana kaynağı otobüsler etrafında dönüyor. Otobüsler, çoğunlukla Londra çevresinde kısa mesafelerde seyahat etmek için kullanılır. Londra’da işletilen gece otobüsleri ve 24 saat otobüs vardır. Ek olarak, dünya çapındaki insanlar bu kırmızı otobüsleri bir turist cazibe merkezi olarak görüyorlar ve Londra’yı sembolize eden kırmızı otobüs, kırmızı telefon kulübesi ve kırmızı kutu ile muhtemelen birçok Londra fotoğrafını görmüşsünüzdür.

Londra’daki toplu taşıma araçlarının bir diğer yaygın kaynağı ise Trenlerdir. Trenler genellikle Londra içinde uzun yolculuk için kullanılır, örneğin 1. Bölge’den 6. Bölgeye gitmek için. Direkt trenlerle uzun mesafeli seyahat etmek her zaman daha iyi ve hızlı bir yoldur çünkü tüpler ve otobüslerde herhangi bir değişiklik yapmadan 1 ila 6 arasındaki bölgelere gitmek mümkün olmayacaktır. Ayrıca bu yerlerin bazılarında yeraltı istasyonları mevcut değildir.

Londra’da seyahat etmenin diğer bir alternatif yolu Nehir Hizmetleri’dir ancak nehir otobüsleri kullanarak seyahat edebileceğiniz sınırlı alanlar vardır.

Taşıt ücretinizi nakit olarak ödeyemezsiniz, yalnızca bir Oyster kartı, Seyahat kartı veya temassız bir ödeme kartı kullanarak ücretinizi ödeyebilirsiniz. Ayrıca, artık cep telefonlarınızda Apple Pay ve Android Pay ile ödeme yapabiliyorsunuz.